Designs of Distinction Craftsman Column Base
The Designs of Distinction Craftsman Column Base is the ideal way to add a decorative column support to your decorative columns and kitchen islands. The pyramid-shaped base has a 4 x 4-inch flat top for supporting a 4-inch column. Establish a theme using other wood components from the Craftsman Collection. Available in five wood species: Alder, Cherry, Hard Maple, Paint Grade and Red Oak.
Specifications
| Brand | Designs of Distinction |
| Finish | Unfinished |
| Height | 4 1/2" |
| Length | 6" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships in 2-5 Business Days |
| Style | Craftsman |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 6" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like